90 Dakika Topa Dokunamayan Futbolcu

tarafından
2
90 Dakika Topa Dokunamayan Futbolcu

Az soğuk, “serin” bir İstanbul sonbaharında yıl, 9 Eylül 1939. Fenerbahçe ile Beyoğluspor arasında oynanan “İlk gece maçı”… Saha kenarına dikilen direkler arasında sallandırılan peşi peşine donanma ampulleri, dönemin Türk futbolunun Wembley’i ya da Maracana’sı, Taksim Stadı’nı aydınlatıyor daha doğrusu aydınlatmaya çalışıyor. Anadolu’daki bağımsızlık hareketinin ve gücünün yurdun her yanında yavaş yavaş kabul gördüğü bir dönemde oynanan maçın hakemliğini ise Şazi Tezcan üstleniyor. Ancak her nekadar donanma ampulleri çektirmiş üstüne de kapalı tribünün tepesine birkaç projektör monte edilmiş olsa da meşin yuvarlak yerdeyken zor görülüyor, havalandığında ise belli bile olmuyordu.  Karşılaşma başladığı anda bu soruna çözüm için 6-7 futbol topu kireçli suya batırıp “beyazlatılıyor”. Kireç azaldığı ya da aşındığı anda da sahaya kenardaki yeni bir top atılıyordu.

Taksim Stadı

Bu ortam ve şartlarda başlayan karşılaşmada Fenrbahçe futbol takımının hesap edemediğim bir durum vardı. Takımda ileri derecede miyop olan tam tamına üç futbolcu vardır. Bunlar Şevket Soley, Fikret Arıcan ve Orhan Menemencioğlu’dur. Özellikle de Menemencioğlu günlük yaşamında sürekli gözlükleri takılı olan bir futbolcudur.  Maç başlamış ve bu handikap ilk kez bariz bir şekilde fark edilmiştir. Fenerbahçe ilk golünü, orta saha sağ kanadındaki oyuncusu Küçük Fikret lakaplı Fikret Kırcan atmıştı. Dönemin Fenerbahçeli futbolcusu Sedat Taylan bir gazeteye şöyle anlatmıştır.

“Nihayet maç saati gelip maça çıktık. Şaşkınlığım var. Kale önleri tam anlamıyla sinema önü aydınlığı. Saha ortasının bir kısmı aydınlık geri kalan her yer ise tamamen sisli gibi. Kireç kovasına futbol topunu batırıp beyaza boyuyorlar. Her beş dakikada bir beyazlığı korumak içib de topu kirece bulayıp sahaya gönderiyorlar. Karşılaşmanın ilk yarsında kapkara olan bir şeye çarptım. Bir hayli de şiddetli. Sonra yerde bir baktım çarpıştığım hakem Şazi Tezcan’mış”.

Nirde?.. Nirde?.. Sesleri

Yanyana iki kişinin dahi birbirini görmekte zorlandığı değil “göremediği” karşılaşmada aşırı derecede miyop olan Orhan Menemencioğlu, arkadaşlarına tembihte bulunur. Menemencioğlu, “Arkadaşlar bana topu pas olarak atarken ‘Orhan’ diye bağırın” der. Aslen Adanalı olan hatta sonrasında hem minderde hem de çimde güreşecek olan Menemencioğlu’nun sesi sahada sürekli yankılanır. Arkadaşları her “Orhan” diye seslendiğinde Menemencioğlu, “Nirde?.. Nirde? Hani nirde?” der.

Karşılaşmanın son dakikalarında Fenerbahçeli Sedat Taylan cılız bir şutla kaleciyi avlar. Ancak kaleci topun renginin değiştini ve göremediğini söylese de hakem golü verir. Karşılaşma Fenerbahçe’nin 4-2 üstünlüğüyle sona ererken, ileriyi göremeyen aşırı miyop Orhan Menemencioğlu ise maç boyunca meşin yuvarlağa bir kez bile dokunamamıştır.