Macar Ama Çek. Hepsinden Daha Fazla İspanyol: Laszlo Kubala

tarafından
1
Macar Ama Çek. Hepsinden Daha Fazla İspanyol: Laszlo Kubala

ÇEKYA, MACARİSTAN VE İSPANYA MİLLİ TAKIMLARINDA OYNAYAN LÁSZLÓ KUBALA YA DA LADİSLAO KUBALA VEYA LADİSLAV KUBALA.

Slovak duvar ustası baba, Polonyalı fabrika işçisi anneden 1927 yılında Macaristan’da dünyaya geldi. Kubala, 17 yaşında Macaristan’ın Ganz TE takımında kariyerine başladı. O sene 9 maçta 2 gol attı. Sonra, babasının da bir ara oynadığı Ferencvaros’a 18 yaşında geldi. 1945-46 senelerinde 49 maçta 27 gol attı. Slovak baba ve Polonyalı anneden olunca Macaristan için askere gitmek istemedi ve bir sonraki sene Çekya’ya kaçtı. Burada, Slovan Bratislava’da 33 maçta 14 gol atarken, üzerine geçireceği ilk milli forma 1946 yılında Çekya’nın ki oldu. Çek milli formasıyla 6 maça çıkan Kubala, 4 gol atmayı başardı. Hayatının aşkını, oynadığı takım olan Bratislava teknik direktörünün kızında bulunca onunla evlendi. Macaristan’da kaçtığı askerlik bu sefer ‘Gönül sevdasına’ Çekya’da karşısına çıkıyor. O da daha önce yaptığı gibi “Dar alanda kısa mesafe koşusu” ile tekrar doğduğu Macaristan’a 1948’de dönüp, Vasas’ta oynama kararı alır. Vasas’la 20 maçta 10 gol atıp, doğduğu ülkenin formasını üzerine geçirip 1948 yılında Macaristan Milli Takımı ile 3 maça çıktı.

VEREM HASTALIĞI HAYATINI KURTARDI

Kubala, 1949 yılında bu sefer askerlik olmasa da Macaristan’da komünizm ilan edildiği için rivayete göre saman yüklü bir kamyonun kasasında ülkeden kaçtı. Avusturya’da vereme yakalanan Kubala, ardından İtalya’ya geçer. İtalya’da Torino ile antrenmanlara çıkan Kubala, Torino – Benfica maçı kadrosuna girse de verem hastalığının şiddetlenmesi sebebiyle kadrodan çıkarıldı. 4 Mayıs 1949’ta İtalya’da havalanan uçak, tarihe “Superga Uçak Faciası” olarak geçecekti. O gün Torino takımını taşıyan uçak, Superga tepesine çarpıyor ve 18’i futbolcu olmak üzere toplam 31 kişi hayatını kaybediyordu…Kubala ise verem hastalığı sebebiyle hayatta kalıyor, Torino takımıyla sahaya çıkmadan başka bir İtalyan takımı olan Pro Patria’ya geçiyordu.

Heykeli yapılacak olan vuruşu


KAYINPEDER FARKI

Ülkesinde rejimden kaçmış, eski takımı ile sözleşmesi varken başka bir takıma imza atmış Kubala, artık FİFA tarafından ömür boyu men edilmişti. Gayri resmi bir toplama takımla  çıktığı turne sırasında Di Stefano’lu Real Madrid beğenmiş ama Kubala, kayınpederi Daucik ısrarı üzerine onu efsane yapacak, heykelinin dikileceği Barcelona’ya gitmişti. Barcelona Teknik Direktörü Samitier de Kubala’nın 1951 yılında gelişinin ardından koltuğunu kayınpeder Daucik’a bırakacaktır.

Barselona formasıyla

CAMP NOU’YA HEYKELİ DİKİLEN EFSANE

Kayınpederi Daucik ile başlayan Barcelona kariyeri 1953 yılında da İspanya Milli formasını giymekle devam etmişti. Katalan ekibi ile 10 yılda 186 maça çıkan Kubala burada tam 131 gol atmayı başarmış, milli takım ile de 19 maçta 11 gol kaydetmişti. Sakatlık, veremin arttığı yıllarda Kubala, İspanya’da 10 sene içerisinde 4 lig şampiyonluğu, 5 Generallik Kupası, 2 Fuar Şehirleri Kupası’nı havaya kaldırdı. Ve artık Barcelona’nın efsanesi haline gelmişti. Tek yapılacak iş de Camp Nou önüne heykelinin dikilmesi olacaktı.

Laszlo Kubala – Nou Camp.

İKİ KEZ JÜBİLE YAPTI

Jübile yaptıktan sonra 1963 yılında Espanyol’da oyuncu-antrenör olarak katılmış ve Alfredo Di Stefano ile yıllar sonra bir araya sonunda gelmişlerdi. Burada da 29 maça çıkan Macar ama Çek; hepsinden daha fazla İspanyol olan Kubala, 7 gole imza atar. İlginç bir kararla (Bence para aklamak için ama bu kadar büyük bir futbolcuya haksızlık yapmayalım) 1966 senesinde Zürich’e giden Kubala, 1968 yılında ikinci kez futbolu bıraktı. İspanyol Milli Takımı’ndan,  Barcelona’ya kadar birçok takımı çalıştıran Kubala buralarda başarılı olamadı. 17 Mayıs 2002 tarihinde hayatını kaybeden László Kubala ya da Ladislao Kubala veya Ladislav Kubala, milli forma ile hatırlanmasa da Barcelona’nın gelmiş geçmiş en büyük efsaneleri arasında olduğu kesindir.